Nachazíte se: Titulní strana--Rádce úspěšného prodejce--Co je potřeba k prodeji na Krámky.cz?

Co je potřeba k prodeji na Krámky.cz?

Vydáno: 7. 10. 2009Diskuze: 0 příspěvků
Co je potřeba k prodeji na Krámky.cz?

Jeden z nejčastějších dotazů, který se objevuje v emailu naší technické podpory, se týká způsobu prodeje na Krámcích a souvislosti s provozováním živnosti. V tomto článku vám poradíme, kdy pro prodej na našem serveru živnost potřebujete - a kdy naopak ne.

Otázku, co potřebujete k prodeji na Krámky.cz, bude řešit mnoho z vás. Odpověď na ni dává živnostenský zákon, konkrétně §2: "Živností je soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených tímto zákonem."

 
Jak už z citace živnostenského zákona vyplývá, živnostenský list nepotřebujete v případě, že prodej zboží na internetu neprovádíte za účelem dosažení zisku. To znamená, že při nesoustavném a jednorázovém prodeji například staršího fotoaparátu nebo nevhodného dárku, živnost nepotřebujete.
 
Stejně je tomu v případě, že vaše činnost není podle zákona živností. Všechny tyto výjimky najdete v §3 odstavci živnostenského zákona. Jde například o činnosti, které se řídí autorským právem.
 
Ve všech ostatních případech budete živnost potřebovat. Nezáleží přitom na skutečnosti, zda prodávané zboží nakupujete, nebo vyrábíte. Rozdíl může být jen v typu živnostenského oprávnění – prodej zboží nebo výrobků patří do kategorie činnosti volné, jeho výroba ale činností volnou být nemusí.
 
Nezapomeňte také na fakt, že neoprávněné podnikání je přestupkem podle živnostenského zákona, za který hrozí fyzické osobě pokuta. V případě činnosti volné se může „vyšplhat“ až k 500 000 korunám.
 
Na závěr ještě jedno upozornění: Jako provozovatel živnosti máte kromě daní povinnost platit zdravotní a sociální pojištění. I když i tady existují výjimky. Proto se v případě jakýchkoliv pochybností či nejasností obraťte na nejbližší živnostenský úřad.
 
Prodáváme na internetu na Facebooku

reklama